Kierujący ciągnikami i maszynami rolniczymi wyjeżdżając z pól pozostawiają na drodze grubą warstwę błota. Pomijając fakt, że błoto na drodze nie wygląda estetycznie, to przede wszystkim stwarza śmiertelne niebezpieczeństwo dla kierowców, którzy wyjeżdżając zza wzniesienia lub zza zakrętu mogą nie zauważyć zanieczyszczonej drogi i wpaść w poślizg. Obecnie coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, jakie konsekwencje grożą za zanieczyszczenie drogi i starają się temu zapobiegać, sprzątając po sobie. Zdarzają się jednak również oczywiście i tacy, którzy nic sobie nie robią z tego, że pozostawili po sobie zanieczyszczenia na drodze. Zapewne wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że takie zachowanie jest karalne. A jest!!! I to w dwójnasób, bo zanieczyszczanie dróg to jedno, a zajęcie pasa drogowego to drugie.
- Zgodnie z kodeksem wykroczeń za zanieczyszczanie drogi, które może powodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienia w ruchu drogowym przewidziana jest kara grzywny do 1500 złotych, kara nagany, jak i nakaz uprzątnięcia drogi. Ponadto taryfikator mandatowy przewiduje mandat karny do 200 złotych za takie wykroczenie.
- W przypadku stwierdzenia takich incydentów dotyczących zajęcia pasa drogowego poprzez np. zaoranie go, będziemy zobowiązywać gospodarza do dobrowolnego przywrócenia stanu pierwotnego, a jeśli ten na to nie przystanie, do podjęcia przeciwko niemu kroków prawnych. Za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia, wójt jako zarządca drogi (ale także starosta) może wymierzyć wysoką opłatę karną. Niszczenie, uszkadzanie, usuwanie, przesuwanie lub ukrycie znaków granicznych, np. geodezyjnych, to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat. Natomiast niszczenie dróg publicznych jest wykroczeniem zagrożonym grzywną do 5 tys. zł.
W związku z narastającą liczbą zgłoszeń o zanieczyszczeniu dróg, zaorywaniu rowów itp. - co świadczy o braku przyzwolenia na takie zachowania, a także pokazuje na coraz większą świadomość mieszkańców i troskę o nasze wspólne dobro - apelujemy do osób prowadzących prace na polach o zadbanie o bezpieczeństwo i stan drogi po przeprowadzonych pracach. Nawet zawracanie ciągnikami z maszynami rolniczymi podczas prac polowych nie może być wykonywane na drogach, lecz tylko i wyłącznie na uprawianych gruntach.
Wyjaśnijmy jeszcze pojęcie pas drogowy: jest to wydzielony pas terenu, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów oraz do ruchu pieszych, wraz z leżącymi w jego ciągu obiektami inżynierskimi, placami, zatokami postojowymi oraz znajdującymi się w wydzielonym pasie terenu chodnikami, ścieżkami rowerowymi, drogami zbiorczymi, drzewami i krzewami oraz urządzeniami technicznymi związanymi z prowadzeniem i zabezpieczeniem ruchu.
Wójt Gminy Załuski Romuald Woźniak