Zajęcia rozwijały wyobraźnię, kreację i twórcze obserwowanie tego, co nas otacza. Spotkania ukazały dzieciom niesamowite rozwiązania techniczne i naukowe przedmiotów codziennego użytku, mające swoje korzenie w naturze. Pospolicie znany suwak, koparka, rzep czy przyssawki to tylko kilka z podpatrzonych umiejętności natury, budowy anatomicznej zwierząt i roślin, które zainspirowały niejednego naukowca i wynalazcę.
Cele i założenia
Spotkanie miały na celu rozbudzić u dzieci wyobraźnię, a tak naprawdę uwolnić ją w działaniach codziennych poprzez:
- kreatywne zerwanie z zamkniętą formą rzeczy nazwanych i wskazanie wykorzystania jednej rzeczy na różne sposoby,
- pokazanie otwartego sposobu myślenia i zachęcenie do tworzenia własnych pomysłów związanych z rzeczami i zdarzeniami, którymi się dzieci codziennie otaczają.
Bardzo ważną wartością spotkań było ukazanie popełniania błędów nie jako porażki, a jako etapu osiągania sukcesu i odkrywania nowego.
Metody i działania
Podczas zajęć dzieci poznały wynalazki używane w codziennym życiu, funkcjonujące dzięki podglądaniu natury. Były też zabawy: co widzisz?, zgadnij co czujesz?, co to jest? jak to działa?
Projekt UE
"Z kulturą i tradycją na co dzień"
realizowany przez Gminę Załuski w 2014 roku współfinansowany jest z Programu Leader, PROW 2007-2013, przy udziale LGD „Przyjazne Mazowsze"