wybierz język:
 
 
 
 
 
 
 
 
parkkroczewo słońce1 maki motyl2017 ilovezaluski Slideshow-img kwiaty lato motyl2 czereśnie1 kwiaty.jesień.2018 żurawie załuski
 
 
 
 

Drukuj II Festiwal Literatury dla Dzieci

2015-04-13 10:59:25

Już 10.05.2015 r. ruszy druga edycja unikatowego w skali kraju i Europy Festiwalu.

 
 
 
 

Podczas kilkunastu dni dzieci i młodzież oraz ich rodzice będą mogli bezpłatnie wziąć udział w kilkuset wydarzeniach organizowanych w czterech miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Najważniejszą ideą i celem wszystkich warsztatów jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą.

Co chcemy przekazać – czyli motyw przewodni tegorocznej edycji

Kiedy rodzi się nowy człowiek, trafia on do bezpiecznej przystani jaką jest dom. Na straży jej spokoju staje rodzina z rodzicami na czele. Jednak po kilku latach nawet najbardziej troskliwi i zapobiegliwi opiekunowie nie mogą dłużej oddzielać dziecka od tego, co za drzwiami. W przedszkolu, szkole czy na podwórku dzieci spotykają inny świat i problemy różne od tych, które dobrze poznały w bezpiecznej oazie domu. Często jest to świat trudny, niejednoznaczny i niezrozumiały.

Chcemy pomóc dzieciom odnaleźć się w tym świecie. Dlatego głównym odbiorcą, podmiotem i wartością Festiwalu będzie jak zawsze dziecko, jednak w tym roku osią tematyczną stanie się dziecko w społeczeństwie. Pragniemy przekazać dzieciom, że każdy z nas jest na swój sposób inny, ale wszyscy jesteśmy wartościowi – stąd motyw przewodni jako hasło wywoławcze: Ludzie – różni a tacy sami. Poruszać będziemy m.in. problematykę różnorodności kulturowej, tolerancji, osób niepełnosprawnych czy porozumienia między pokoleniami.

Co będziemy robić – czyli program bogaty rożnorodnością

W tym roku program Festiwalu będzie jeszcze bogatszy i bardziej różnorodny niż rok temu – a kto widział kalendarz zeszłorocznych wydarzeń, ten wie, że to ogromne wyzwanie! Już teraz zapraszamy dzieci do udziału między innymi w warsztatach, spotkaniach, wystawach, spacerach, projekcjach filmowych, degustacjach, grach miejskich, wernisażach, zabawach, konkursach i spektaklach.

 

Jak na festiwal literacki przystało nie zabraknie też rzecz jasna odczytów, czytanek i słuchowisk, podczas których autorzy i znane osobistości będą czytać dzieciom czytadła stare i nowe, klasykę i literackie nowalijki, rymy i prozę, wesołe anegdotki i stateczne mądrości – czyli książki różne i różniste!

Organizatorzy zadbają również o profesjonalne wsparcie dla rodziców. Festiwal będzie okazją do spotkań pedagogami i psychologami dziecięcymi. Dodatkowo eksperci z zakresu literatury dziecięcej podpowiedzą, jak nie pogubić się w księgarni i bibliotece i mądrze wybrać książki dla swoich pociech.

O czym będziemy rozmawiać – czyli nasze pasma tematyczne

W ramach zajęć pasma filozoficznego padną odwieczne pytania stawiane niezależnie od szerokości geograficznej – kim jestem? Co to jest życie? Jak osiągnąć szczęście? Czym jest dobro i zło? Wspólnie z dziećmi poszukamy na nie odpowiedzi i będziemy je przekonywać, że warto to robić nawet jeśli nie istnieją jednoznaczne rozwiązania.

Podczas aktywności kulinarnych będziemy inspirować dzieci za pomocą ...doznań smakowych! Czytaniu towarzyszyć będzie wspólne przygotowywanie przysmaków i oczywiście degustacje. Tak oto mali czytelnicy za jednym zamachem skosztują pokarmu dla duszy i ciała!

W cyklu sentymentalnym będziemy przede wszystkim budować mosty międzypokoleniowe. Zamiast cegieł, podpór i lin użyjemy rzecz jasna książek. Czy taki most skutecznie połączy współczesne dzieci z ich rodzicami i dziadkami? Wypróbujemy!

Nie zabraknie tak tłumnie odwiedzanych w minionym roku wieczorynek z różnych stron świata – czyli wieczornego czytania baśni z bardziej i mniej odległych zakątków. Po słuchaniu dzieci dodatkowo poznają zabawy charakterystyczne dla kręgu kulturowego, o którym opowiadała czytanka np. Japonii, Norwegii czy Indii. Te spotkania nie tylko rozszerzają horyzonty, ale też rozwijają wyobraźnię i uczą ciekawości świata.

Co polecamy – czyli nagroda dla najlepszej polskiej książki dla dzieci wydanej w 2014 roku

Tradycją Festiwalu stało się szukanie najbardziej wartościowych nowych pozycji literackich dla dzieci w wieku 5-12 lat. Jest to jedyna nagroda dla książek dla dzieci w Europie! O jej wyjątkowości świadczy również połączenie zalet selekcji ekspertów z plebiscytem czytelników.

W pierwszym etapie kapituła wybiera najlepsze książki wydane w minionym roku przez polskich autorów. Pod uwagę brane są oryginalność i walory literackie, ale też cechy szczególnie ważne w przypadku literatury dziecięcej – promowanie pozytywnych wzorców i wartości, wpływ na rozwój emocjonalny czytelnika, umiejętne rozbudzanie ciekawości i wyobraźni dzieci oraz dbałość o ilustrację i estetykę wydania. Każdy juror może nominować 3-5 książek.

W drugiej turze głos mają najważniejsi odbiorcy literatury – czyli jej czytelnicy. Na swoje typy można głosować w trakcie internetowego plebiscytu. Tym samym wygrywa książka, której  udało się zdobyć nie tylko uznanie krytyków i znawców, ale i serca dzieci. Jurorzy już szukają najlepszych pozycji – listę nominowanych książek ogłosimy niebawem.

O co nam chodzi – czyli główne wartości i cele Festiwalu

Pomysłodawcy i organizatorzy Festiwalu Literatury dla Dzieci wcielili w życie swoje marzenie, którym było zaistnienie literatury dziecięcej w przestrzeni społecznej. Dlatego właśnie charakterystyczną cechą wszystkich wydarzeń w ramach Festiwalu jest wyjście na ulice miast, bo tam są przecież czytelnicy – duzi, ale i ci mali. Nie zamykamy się tylko w murach szkół, bibliotek czy centrów kultury – można nas spotkać w parkach, kawiarniach, muzeach, kinach i teatrach, w przedszkolach, a czasem nawet w ZOO!

Inną cechą charakterystyczną naszej inicjatywy jest jej interaktywność. W pracy z dziećmi stawiamy na aktywizujące metody dydaktyczne. Chcemy dołożyć swoją cegiełkę do wychowania młodego pokolenia na ludzi – ale ludzi aktywnych, zaangażowanych i potrafiących niezaleźnie myśleć. Dlatego podczas naszych zajęć zapraszamy nie tylko do słuchania i patrzenia, ale także do wąchania, smakowania, dotykania i tworzenia. Staramy się nie tylko promować mądrą i wartościową literaturę, ale także – za jej pośrednictwem – zaszczepiać u dzieci pasje, kreatywność i postawę proaktywną.

Z książką w ręku walczymy o to, by za kilkanaście lat biblioteki i księgarnie pełne były młodych obywateli znających wartość słowa pisanego i potrafią czerpać z niego inspiracje, wiedzę i mądrość, która pomaga w życiu podejmować właściwe wybory.

Przyłączycie się?

Poniżej oficjalna filmowa zapowiedź festiwalu

https://www.youtube.com/watch?v=xqHmo2oau7Q&feature=youtu.be

 

Więcej na www.fldd.pl

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Urząd Gminy Załuski
Załuski 67
09-142 Załuski

NIP: 567-14-67-294

Gmina Załuski

NIP: 567-178-34-57

Czas pracy urzędu:

od pon. do środy: od 08:00 do 16:00

w czwartki: od 08:00 do 18:00

w piątki: od 08:00 do 14:00

 
 
 
 
 

© Copyright zaluski.pl

 
 
 
 

Projekt i wykonanie: Avero we współpracy z  Software & Service

 
 
 
 
Wójt Gminy Załuski - Kamil Koprowski przyjmuje interesantów w każdy czwartek w godz. 16.00 - 18:00 w Urzędzie Gminy Załuski w pokoju nr 21|Urząd Gminy Załuski czynny jest od poniedziałku do środy w godzinach 8:00 - 16:00, w czwartek 8:00 - 18:00 a w piątek 8:00 - 14:00. |Bezpłatne porady prawne dla mieszkańców gminy Załuski są udzielane w każdy czwartek w godz. 16:00-17:30 w Urzędzie gminy Załuski, pokój nr 17, I piętro.|Zapraszamy na fanpage Urzędu Gminy Załuski na facebooku. Adres: https://facebook.com/ugzaluski Informujemy, że z dniem 16.10.2017 r. zmienił się administrator gminnego facebooka.|