wybierz język:
 
 
 
 
 
 
 
 
parkkroczewo słońce1 maki motyl2017 ilovezaluski Slideshow-img kwiaty lato motyl2 czereśnie1 kwiaty.jesień.2018 żurawie załuski
 
 
 
 

Drukuj Stróżewo - Zlot miłośników Reymonta

2016-09-26 11:27:46

Uczniowie i nauczyciele 23. szkół z terenu całego kraju, których patronem jest St. Reymont, a także delegacja z Kanady, przedstawiciele świata artystycznego i rozmaitych instytucji, w tym m.in.: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty i Wychowania i Starostwa Powiatowego w Płońsku byli gośćmi Szkoły Podstawowej w Stróżewie, w której w terminie 23-25 września odbywał się XX Zlot Szkół Reymontowskich.

 
 
 
 

- Jestem dumny z tego, że przyjechaliście tu wszyscy specjalnie po to, żeby wziąć udział w XX Ogólnopolskim Zlocie Szkół Reymontowskich, do grona którego zalicza się także nasza Szkoła Podstawowa w Stróżewie. Wprawdzie przyjechaliście z różnych części kraju, i nie tylko, ale łączy was wiele. Wszyscy jesteście uczniami szkół, których patronem jest Władysław Reymont i wszyscy jesteście  zafascynowani twórczością tego wybitnego polskiego pisarza, prozaika i eseisty. Bardzo szanuję ludzi z pasją. Jak  napisał sam Reymont w Ziemi obiecanej:  „ każdy wyższy umysł powinien mieć jakąś utopię, jakąś piękną chimerę, która by mu czyniła znośniejszym to dzisiejsze obrzydliwe życie.”  Zresztą „…powinno się zawsze stać w szeregu jednym lub drugim i czegoś pragnąć, coś robić, pracować i kłaść całą duszę, i żyć z całą pasją... – mówił do zgromadzonych w momencie symbolicznego otwarcia imprezy wójt gminy Załuski  Romuald Woźniak.

XX Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich w Szkole Podstawowej w Stróżewie połączony był z  Konkursem Recytatorskim „Mówimy Reymontem”.

Część oficjalną Zlotu zaszczyciły swoją obecnością nie tylko miejscowe władze samorządowe i oświatowe, ale też Prezes Fundacji im. Wł. St. Reymonta z Kanady – Kazimierz Chrapka, a także kierownictwo Fundacji Wł. St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich i wielu innych działaczy oświatowych i organizacji pozarządowych. Wśród gości honorowych znalazła się Emilia Krakowska, polska aktorka, odtwórczyni roli Jagny w filmowej wersji „Chłopów”, która także podczas tego spotkania „grała rolę pierwszoplanową”.

Wrażenia i osobiste refleksje każdego z uczestników, obserwatorów, organizatorów, czy zaproszonych gości, biorących udział w tej jakże pięknej imprezie, byłyby z pewnością świetnym materiałem na niejedną książkę.

Pamiętać jednak należy przede wszystkim o tym, że Zlot Szkół Reymontowskich, to pielęgnacja naszej polskości, a klimat i atmosfera, jaką stworzyli organizatorzy, różnorodność i atrakcyjność przygotowanych dla uczestników Zlotu zajęć, sprawiły, że wydarzenie to na trwałe zapisze się na kartach pamięci i historii.

      W szlachetnej i na wysokim poziomie literackim rywalizacji konkursowej „Mówimy Reymontem”, będącej nieodłącznym elementem tych spotkań, a mającej na celu popularyzację twórczości Wł. St. Reymonta oraz wyszukiwanie i promocję młodych talentów, w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła placówka ze Szczutowa, w kategorii gimnazjów – placówka z Zawidza Kościelnego, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - placówka z Piotrkowa Trybunalskiego. Tym samym przedstawiciele tych szkół wywalczyli sobie wyjazd do Kanady i udział w KONKURSIE RECYTATORSKIM IM. MARII I CZESŁAWA SADOWSKICH, ORGANIZOWANYM PRZEZ FUNDACJĘ IM. WŁADYSŁAWA REYMONTA W TORONTO…

Serdecznie gratulujemy !

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Urząd Gminy Załuski
Załuski 67
09-142 Załuski

NIP: 567-14-67-294

Gmina Załuski

NIP: 567-178-34-57

Czas pracy urzędu:

od pon. do piąt.
od godz. 7.45 do 15.45

w czwartki od 7:45 do 18:00

 
 
 
 
 

© Copyright zaluski.pl

 
 
 
 

Projekt i wykonanie: Avero we współpracy z  Software & Service

 
 
 
 
Wójt Gminy Załuski - Kamil Koprowski przyjmuje interesantów w każdy czwartek w godz. 14.00 - 18:00 w Urzędzie Gminy Załuski w pokoju nr 21|Urząd Gminy Załuski czynny jest w dni robocze w godzinach 7:45 - 15:45. W czwartki urząd czynny do godz. 18:00|Bezpłatne porady prawne dla mieszkańców gminy Załuski są udzielane w każdy czwartek w godz. 16:00-17:30 w Urzędzie gminy Załuski, pok nr 21, I piętro.|Informujemy Państwa, że od 1 sierpnia 2018 r. można składać wnioski z programów 300+ oraz 500+ w Urzędzie Gminy Załuski. Więcej informacji pod nr tel. 23 661 90 13 wew. 106|Informujemy dzieci i młodzież z terenu gminy Załuski, że czynna jest świetlica środowiskowa w miejscowości Załuski 77 (budynek obok Policji). Zapraszamy od poniedziałku do piątku. w godz. 10:00 - 17:00|Zapraszamy na fanpage Urzędu Gminy Załuski na fecebooku. Adres: https://facebook.com/ugzaluski Informujemy, że z dniem 16.10.2017 r. zmienił się administrator gminnego facebooka.|