wybierz język:
 
 
 
 
 
 
 
 
parkkroczewo Slideshow-img Slideshow-img2 kwiaty lato ilovezaluski czereśnie1 kwiaty.jesień.2018 motyl2017 żurawie załuski motyl2
 
 
 
 

Drukuj Laureatka konkursu ze szkoły w Stróżewie w Kanadzie

2014-07-02 07:59:42

W dniach 30 maja – 6 czerwca Natalia Wysocka ucz. klasy V Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Stróżewie oraz Ewa Dylewska – dyrektor tejże szkoły reprezentowały szkołę oraz Gminę Załuski w Kanadzie.

 
 
 
 

Pobyt ten był  główną nagrodą  w IX Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Mówimy Reymontem”  w kategorii szkół podstawowych.

   Program pobytu był bardzo bogaty i przygotowany perfekcyjnie przez Fundację Władysława Reymonta w Kanadzie.   W dniu 31 maja delegacja miała okazję uczestniczyć w obchodach  120 rocznicy powstania Szkoły Polskiej w Kitchener – najstarszej szkoły  polskiej w Kanadzie. Niezwykle wzruszające były wypowiedzi  emerytowanych nauczycielek tej szkoły,  potwierdzające jak trudne były początki tej szkoły.  Dziś szkoła jest piękna  i nowoczesna i tak wspaniałe uczy  polskości dzieci urodzonych w Kanadzie, które jak pisały uczą się języka polskiego ,  języka swoich  babć i dziadków, by móc porozumiewać się z rodziną z Polski. Miałyśmy okazję poznać wiele polonijnych dzieci , przede wszystkim z delegacji z Edmonton i Vancouver , z którymi spędziłyśmy cztery dni i podziwiać Ich doskonałą znajomość języka polskiego.

     1 czerwca w niedzielę   w Domu Polskim w  Hamilton  odbył się   XLIV Konkurs Recytatorski, w  czasie którego  Natalka wystąpiła ze swoim zwycięskim fragmentem” Chłopów”, przygotowanym pod kierunkiem Pani Heleny Sobczyńskiej,  a ja miałam zaszczyt być  przewodniczącą jury w grupie starszej.  Zwyciężczynie  edycji kanadyjskiej konkursu  Paulina Gadomski i Joanna Pater wraz z opiekunem będą gościły w naszej szkole  oraz w Gminie Załuski w dniach 19- 22 października  tego roku.

  2 czerwca zorganizowano nam  wyjazd  do Niagara Falls, gdzie  w czasie seansu w kinie  IMAX Theatre poznałyśmy  legendę Wodospadu Niagara,  by potem odbyć   rejs statkiem i poczuć jego moc  a także podziwiać jego piękno w czasie spaceru nad wodospadem. Mieliśmy także okazję obejrzeć panoramę rzeki Ontario, zegar z kwiatów, a także przejechać  malowniczą trasą przez Niagara- on-the-Lake,  odbyć  spacer po Niagara-on-the-Lake, pierwszej stolicy Kanady.

Złożyliśmy także kwiaty na Cmentarzu Halerczyków i postawiłyśmy nogę na polskiej ziemi w Kanadzie.

3 czerwca  spędziliśmy w Toronto, największym miastem Kanady, gdzie spotkaliśmy się z Konsulem Generalnym RP  Panem Grzegorzem Morawskim, Konsulem  Działu Polonii i Promocji  Panem Grzegorz Jopkiewiczem oraz pierwszą Prezeską Fundacji Władysława Reymonta w Kanadzie  Panią Wandą Warszawską. Zwiedziłyśmy także  wieżę – CN Tower, której historię poznałyśmy w interaktywnym seansie filmowym, o co zadbał jak zwykle Pan Kazimierz Chrapka Prezes Fundacji Władysława Reymonta w Kanadzie.

4 czerwca zwiedziłyśmy  Muzeum Aleksandra Bella, Muzeum Indiańskiego „Six Nations”  , Rezerwat Indiański  , byłyśmy także goszczone przez Dom Polski w Brantford, gdzie mogłyśmy skosztować własnoręcznie przygotowanych pierogów oraz innych smacznych potraw.

  5 czerwca spędziłyśmy cały dzień  z Wiceprzewodniczącym Fundacji Panem Witoldem Jaroszewskim. Byłyśmy w St. Jacob i Elmira w osadnictwie grupy etnicznej Menonitów kultywujących tradycje z XIX wieku. Zwiedzałyśmy  wioski, targ rolny,  poznałyśmy  proces produkcji syropu klonowego. Pan Jaroszewski zabrał nas także  do  swojego gospodarstwa uprawy grzybów  w Rockwood , a także do swojego gościnnego domu .

Tego dnia pojechałyśmy także do  Mississauga, gdzie mieszka Natalii ciocia – będąca absolwentką naszej szkoły, a także córką Pana Alojzego Wysockiego, dzięki któremu między innymi powstała szkoła.

   6 czerwca  zwiedziłyśmy  Canadian Warplane Heritage Museum,  polskie delikatesy  „Starsky” i dzielnicę  etniczną w Hamilton, a także  Skansen Indiański  „Crawford Lake”.  Piątek to także czas pożegnania z Kanadą, pięknym, zielonym, gościnnym krajem.

Składamy podziękowania Fundacji Władysława Reymonta w Kanadzie za dopracowanie każdego szczegółu naszej wizyty, za pokazanie najpiękniejszych zakątków  Ontario, za propagowanie KULTURY POLSKIEJ W KANADZIE, utrzymanie dziedzictwa narodowego wśród Polonii, oraz współudział w rozwoju kultury kanadyjskiej.

Szczególne podziękowania składamy  Panu Prezesowi Kazimierzowi Chrapka Prezesowi Fundacji Władysława Reymonta w Kanadzie za wielkie serce i wspaniale zorganizowany pobyt naszej delegacji. Dziękujemy Pani Wiesławie Chrapka za przyjęcie, udzielenie nam noclegu oraz gościny. Dziękujemy wszystkim, których spotkaliśmy na naszej kanadyjskiej drodze, za otwartość, serce i gościnność.

   Dziękujemy  Urzędowi Gminy Załuski  na czele z Wójtem Gminy Załuski za sfinansowanie przelotu samolotem, a tym samym możliwość pobytu w Kanadzie. Wszędzie z godnością reprezentowałyśmy naszą szkołę i Urząd Gminy zostawiając na szlaku naszego pobytu pamiątkowe Tabliczki, foldery, książki, które  pozyskałyśmy z promocji Gminy Załuski. Był to kolejny etap obchodów Reymontowskich 2014/15   przypadających  w 90- rocznicę przyznania Literackiej Nagrody Nobla  Patronowi Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Stróżewie.                                                  

              Autor: Ewa Dylewska

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Urząd Gminy Załuski
Załuski 67
09-142 Załuski

NIP: 567-14-67-294

Gmina Załuski

NIP: 567-178-34-57

Czas pracy urzędu:

od pon. do piąt.
od godz. 7.45 do 15.45

w czwartki od 7:45 do 18:00

 
 
 
 
 

© Copyright zaluski.pl

 
 
 
 

Projekt i wykonanie: Avero we współpracy z  Software & Service

 
 
 
 
Wójt Gminy Załuski - Kamil Koprowski przyjmuje interesantów w każdy czwartek w godz. 14.00 - 18:00 w Urzędzie Gminy Załuski w pokoju nr 21|Urząd Gminy Załuski czynny jest w dni robocze w godzinach 7:45 - 15:45. W czwartki urząd czynny do godz. 18:00|Bezpłatne porady prawne dla mieszkańców gminy Załuski są udzielane w każdy czwartek w godz. 16:00-17:30 w Urzędzie gminy Załuski, pok nr 21, I piętro.|Informujemy Państwa, że od 1 sierpnia 2018 r. można składać wnioski z programów 300+ oraz 500+ w Urzędzie Gminy Załuski. Więcej informacji pod nr tel. 23 661 90 13 wew. 106|Informujemy dzieci i młodzież z terenu gminy Załuski, że czynna jest świetlica środowiskowa w miejscowości Załuski 77 (budynek obok Policji). Zapraszamy od poniedziałku do piątku. w godz. 10:00 - 17:00|Zapraszamy na fanpage Urzędu Gminy Załuski na fecebooku. Adres: https://facebook.com/ugzaluski Informujemy, że z dniem 16.10.2017 r. zmienił się administrator gminnego facebooka.|