wybierz język:
 
 
 
 
 
 
 
 
parkkroczewo Slideshow-img Slideshow-img2 kwiaty lato ilovezaluski czereśnie1 kwiaty.jesień.2018 motyl2017 żurawie załuski motyl2
 
 
 
 

Drukuj Inauguracja Obchodów Reymontowskich

2014-05-21 13:56:50

Dnia 7 maja o godz.9.15 pięcioosobowa delegacja naszej szkoły w składzie Natalia Wysocka , Katarzyna Kania , Jakub Czepkowski (poczet sztandarowy) oraz Ewa Dylewska i Helena Sobczyńska wyjechała ze szkoły, by wziąć udział w Inauguracji Obchodów Reymontowskich 2014/15 (90- rocznica przyznania Literackiej Nagrody Nobla i 90-rocznica śmierci pisarza).

 
 
 
 

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego , Muzeum Literatury, Muzeum Niepodległości oraz Muzeum Kolejnictwa .

Pierwsza część  uroczystości odbyła się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Otwarcia uroczystości dokonał Tadeusz Samborski- Z-ca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Następnie odbyły się wystąpienia zaproszonych gości-  Wiceministra Tadeusz Sławeckiego- sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. posła na Sejm RP Franciszka Józefa Stefaniuka oraz Dyrektora Muzeum HPRL w Warszawie dr Janusza Gmitruka. Wszyscy występujący podkreślali ogromne zasługi Reymonta w literaturze polskiej .

Okolicznościową modlitwę poprowadził Ks. Mariusz Karbowski – kapłan z parafii Św. Aleksandra w Warszawie.

 Następnie wszyscy zebrani odśpiewali „Rotę” przy akompaniamencie artysty ludowego Mieczysława Borkowskiego – "Janka Muzykanta” oraz złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Część druga spotkania odbyła się w Muzeum HPRL na ul. Wilanowskiej, na okoliczność uczczenia pamięci tego wybitnego Polaka . W ramach seminarium pod nazwą: „Chłopi, patriotyzm, niepodległość, pamięć”, prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski , dr Janusz Gmitruk, dr Tadeusz Samborski oraz dr Marian Zalewski wygłosili referaty o życiu. Działalności i twórczości artysty.

W hołdzie i dla uczczenia pamięci naszego Noblisty przygotowano również do zwiedzania ekspozycję pt. : „Władysław Stanisław Reymont (1867- 19250- 90 Rocznica Nagrody Nobla” , będącą swoistą biografią na tle epoki , opowiadającą o życiu i twórczości Reymonta, z bogato ilustrowanymi wizerunkami literata i osób z Jego kręgu, pejzażami miejsc, w których przebywał oraz scenami ukazującymi wieś polską z przełomu XIX i XX wieku, a także poplenerową wystawę zainspirowaną twórczością Reymonta pt. „Władysław Stanisław Reymont- cztery pory roku”.

Uroczystość zakończyła się „ Piknikiem Reymontowskim” z poczęstunkiem na świeżym powietrzu z muzyką ludową w tle.

Składamy serdeczne podziękowania  za  możliwość przeżycia tej niezapomnianej uroczystości Urzędowi Gminy Załuski , Prezesowi Zarządu Oddziału Gminnego ZOSO RP w Załuskach – dh Janowi Kazimierczakowi za  nieodpłatne udostępnienie samochodu strażackiego oraz kierowcy Lublina - Panu Kazimierzowi Paradowskiemu za bezpieczeństwo w czasie podróży.

http://www.men.gov.pl/index.php/aktualnosci/wizyty-krajowe-i-zagraniczne-ministra/1049-inauguracja-obchodow-reymontowskich-z-udzialem-wiceministra-tadeu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Urząd Gminy Załuski
Załuski 67
09-142 Załuski

NIP: 567-14-67-294

Gmina Załuski

NIP: 567-178-34-57

Czas pracy urzędu:

od pon. do piąt.
od godz. 7.45 do 15.45

w czwartki od 7:45 do 18:00

 
 
 
 
 

© Copyright zaluski.pl

 
 
 
 

Projekt i wykonanie: Avero we współpracy z  Software & Service

 
 
 
 
Wójt Gminy Załuski - Kamil Koprowski przyjmuje interesantów w każdy czwartek w godz. 14.00 - 18:00 w Urzędzie Gminy Załuski w pokoju nr 21|Urząd Gminy Załuski czynny jest w dni robocze w godzinach 7:45 - 15:45. W czwartki urząd czynny do godz. 18:00|Bezpłatne porady prawne dla mieszkańców gminy Załuski są udzielane w każdy czwartek w godz. 16:00-17:30 w Urzędzie gminy Załuski, pok nr 21, I piętro.|Informujemy Państwa, że od 1 sierpnia 2018 r. można składać wnioski z programów 300+ oraz 500+ w Urzędzie Gminy Załuski. Więcej informacji pod nr tel. 23 661 90 13 wew. 106|Informujemy dzieci i młodzież z terenu gminy Załuski, że czynna jest świetlica środowiskowa w miejscowości Załuski 77 (budynek obok Policji). Zapraszamy od poniedziałku do piątku. w godz. 10:00 - 17:00|Zapraszamy na fanpage Urzędu Gminy Załuski na fecebooku. Adres: https://facebook.com/ugzaluski Informujemy, że z dniem 16.10.2017 r. zmienił się administrator gminnego facebooka.|